Інформація
я маю право

Цілодобовий прийом звернень
Цілодобовий прийом звернень:
15-80
+380 (096) 447-22-00
+380 (619) 44-80-15
Стрічка наших новини на вашому сайтіRSS 2.0 Cтрічка новин

Мелітопольська міська рада
Адреса:

72312, Запорізька обл.
м. Мелітополь, вул. М.Грушевського, 5

Телефон: +38 (0619) 44-01-62
Факс: +38 (0619) 42-00-66
E-mail: Этот адрес e-mail защищен от спам-ботов. Чтобы увидеть его, у Вас должен быть включен Java-Script

Виконавчий комітет
Мелітопольської міської ради
Адреса: 72312, Запорізька обл.
м. Мелітополь, вул. М.Грушевського, 5
Телефон: +38 (0619) 42-13-58
Факс: +38 (06192) 6-34-70
E-mail: Этот адрес e-mail защищен от спам-ботов. Чтобы увидеть его, у Вас должен быть включен Java-Script
У музеї відбулась виставка одного дня «Золоті таємниці Кизиярської балки»
 

 23 березня 2018 року з 9.00 до 16.00 в Мелітопольському міському краєзнавчому музеї проходила виставка одного дня «Золоті таємниці Кизиярської балки».


Дата 23 березня обрана не випадково, адже 70 років тому – в 1948 році – до фондів музею надійшли випадкові знахідки з території силікатного заводу, що знаходиться якраз в Кизиярській балці, було знайдено поховання жінки-войовниці. Її голова була прикрашена золотою діадемою, на грудях, руках і ногах також були дорогоцінні прикраси, а поруч знаходилися меч, казан і кінське сідло, прикрашене накладними золотими бляхами! Загалом у цьому поховальному комплексі гунського часу було виявлено понад 90 предметів.

Про історію цієї знахідки містяни довідались з газети «Радянський степ» від 4.04 1948 р., в якій писалось, що на «…розкопці схилу піщаного кар’єру майстер артілі «Будівельник» Паршина натрапила на блискучий металічний предмет. Обережно розгорнувши навколо нього землю, вона побачила золоту діадему рідкісної роботи». Крім діадеми, в балці працівники артілі та група археологів та істориків, серед яких була і співробітниця Мелітопольського музею Ніна Йосипівна Волчкова, знайшли багато цікавих речей - золоті обкладки ленчика сідла, деталі та золоті накладки вуздечки – їх сьогодні теж побачили відвідувачі музею.

Деякі речі з гунського поховання представлені в розділі експозиції «Наш край з найдавніших часів до XV століття» - фрагмент лобної частини черепа з ознаками штучної деформації, фрагмент гомілкової кістки з трилопатевим вістрям стріли, дзеркальце, казанок культовий тощо.

 

 

Літописець історії Мелітопольщини Павло Дзякович в кінці XIX століття записав таку Ногайську легенду про походження назви Киз-Яру:

«З давніх-давен, ще до приходу татар до Криму, в балці Киз-Яр, яка в той час була покрита лісом, жило плем'я жінок-амазонок. Войовниці були хоробрими, добре стріляли з лука, рубалися мечем, їздили верхи і часто в битвах перемагали чоловіків сусіднього племені. Полонені ставали чоловіками амазонок. Їх доля була важким випробуванням: чорна робота, часті травми, а коли обранцем були незадоволені — його вбивали. З новонароджених в живих залишали тільки дівчаток. Керувала амазонками, водила їх у бій прекрасна дівчина-войовниця. Так було до тих пір, поки вона не потрапила в полон. Вона закохалася в царевича чоловічого племені, але не захотіла підкоритися загальної долі всіх жінок і вийти заміж. Викупивши себе, цариця повернулася в рідне плем'я, але не змогла перебороти свою любов. Вона зібрала всіх своїх одноплемінника і наказала спалити себе на вогнищі. З тих пір і з'явилася назва балки Киз-Яр ('киз' — 'дівчина', 'яр' — 'балка').»

Отже, легенди про амазонок, які жили на території Мелітополя, знайшли підтвердження в 1948 році, і найбільшим доказом служить золота діадема!

Діадем гунського часу в археологічній науці відомо близько 20. Мелітопольській діадемі з Кизиярської балки приблизно 1500 років, вона відома мистецтвознавцям, внесена в каталоги, вивчається та досліджується!

Діадема відноситься до зразків поліхромного ювелірного мистецтва – поєднання золота і каменів і виготовлена з бронзової основи, золотої фольги, мала 50 інкрустацій з природніх каменів. До нашого часу збереглися тільки 38 інкрустацій, серед яких бурштин, гранат, сердолік. Діадема має 149 трикутників зерні з 4700 золотих кульок-зерняток. Вага діадеми - 50,250 гр., довжина – 23,5 см. і вона прикрашена натуральними камінцями!

Бажаєте дізнатись більше про історію рідного краю - приходьте до музею!



 


< Пред.   След. >

                                                   Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.

Мелітопольська міська рада © 2005-2021